Чи заблокують Telegram в Україні?
2024.03.18
Розмови про загрози месенджера Telegram вийшли на новий рівень. Втім уряд поки що не планує блокувати його. Серед ідей, які розглядають чиновники, — обмеження використання месенджера держслужбовцями та блокування понад 300 каналів, які спецслужби вважають пропагандистськими. Як ці обмеження можуть працювати?
З проблемою розбирався Forbes.
Перелік «потенційно проблемних» Telegram-каналів, який соціальній мережі нещодавно передали українські спецслужби, налічує понад 300 назв, розповідає Forbes наближений до формування списку співрозмовник на умовах анонімності, оскільки не уповноважений коментувати цю тему публічно. Серед них – «Легитимный» та «Резидент», що мають понад мільйон підписників кожен.
Про те, що українські спецслужби надіслали представникам Telegram список каналів, на початку березня повідомило видання НВ. Блокування каналів – один із кроків чиновників, що має зменшити шкідливий вплив російської пропаганди в месенджері. «Платформа сьогодні не повною мірою відповідає нашим національним інтересам», – говорив через декілька днів потому представник ГУР Андрій Юсов в інтерв’ю Freedom.
Росія розвиває «мережі Telegram-каналів у поєднанні з Twitter і Facebook/Instagram» як найефективніший спосіб проникнення в український медіапростір, писав Washington Post з посиланням на кремлівські документи, де як аргумент наводиться інформація, що аудиторія Telegram в Україні зросла на 600% у 2023-му. На просування потрібних наративів у месенджері Росія витратила $250 млн, казав Юсов.
Чи означає це, що Telegram варто повністю заборонити в Україні? «Питання блокування зараз не стоїть», – каже Forbes керівник Центру протидії дезінформації (ЦПД) при РНБО Андрій Коваленко. Втім, чиновники розглядають інші заходи.
Про що йдеться натомість та чи реально повністю заблокувати Telegram?
Чи заблокують Telegram в Україні
«Заборона і блокування – це крайній засіб, який ми можемо використати тільки раз за критичної потреби», – вважає голова комітету ВР із питань свободи слова Ярослав Юрчишин. Як технічно це можна зробити?
Найпростіший метод – схема, за якою у 2017-му заблокували російські «ВКонтакте» та «Однокласники», каже засновник кібербезпекової компанії Cyber Unit Єгор Аушев. Додатки соцмереж видалили з магазину застосунків Apple Store та Google Play. «Тобто їх не можна встановити чи оновити», – додає він.
При такому блокуванні провайдери отримують також інформацію, які сервери та IP-адреси потрібно заблокувати. «Так жоден житель України не зможе фізично зайти у додаток», – каже засновник аудиторської компанії з інформаційної безпеки Disl.Tech Андрій Перевезій.
Механізм блокування за IP-адресами серверів не спрацює, вважає ексзаступник очільника Держспецзв’язку Віктор Жора. Причина – Telegram не має постійних IP-адрес, на відміну від «ВКонтакте» та «Одноклассники».
До того ж таке блокування можна обійти, використовуючи VPN-сервіси, говорить Максим Багінський, Head of Engineering в стартапі Solidgate. «Українці досі мають доступ до «ВКонтакте», «Одноклассники» чи «Яндекс», – каже він. – Повністю відрубати голову цьому дракону неможливо, але такі заходи зменшать масовість використання».
Більш ефективне технічне рішення – блокування через системи DPI, каже Жора. Це спеціальні програмно-апаратні комплекси, які перевіряють та фільтрують трафік електронних комунікаційних мереж. Якщо держава забезпечить таким рішенням операторів та провайдерів, то вони блокуватимуть трафік Telegram, який розпізнаватиме цей комплекс. «Для впровадження DPI в рамках країни потрібні гроші й закон, якого немає», – каже Жора.
Про які суми йдеться? У 2019-му Росія також намагалася заблокувати месенджер таким способом. Закупка та розгортання програмного забезпечення по всій країні оцінювалися у $300 млн. У масштабах України витрати можуть бути вп’ятеро меншими, тобто близько $60 млн, каже співрозмовник Forbes на ринку кібербезпеки на умовах анонімності, оскільки його посада обмежує коментування теми публічно.
Для блокування має залучатися санкційний механізм через рішення РНБО, вважає Жора. «Таке політико-правове рішення має враховувати всі ризики. Фактично, Telegram – це соцмережа, яка слугує і засобом комунікації, і електронним медіа», – додає він.
Як держава планує обмежити Telegram
Потрібно доносити до людей, чому погано використовувати певні канали, переходити по невідомих посиланнях тощо, вважає Перевезій із Disl.Tech. «У разі заборони в людей виникне відповідна реакція «Чому мені це заборонили?» – каже він. – Люди знайдуть спосіб, як зайти у Telegram». 11 березня ЦПД при РНБО опублікував список з понад сотні безпечних каналів отримання інформації. У ньому переважно офіційні сторінки чиновників та держорганів.
У робочих групах обговорюються питання, як безпечно використовувати Telegram військовим, політикам та чиновникам, що мають доступ до державної таємниці, говорить Коваленко.
«Потрібно почати з підвищення медіаграмотності держслужбовців, наприклад провести курс лекцій», – каже Коваленко. Також, на його думку, варто розробити методичні рекомендації. «Основне правило – читай, але не спілкуйся», – додає він.
У робочих групах, до яких залучені спецслужби, лунала ідея про заборону використання месенджера на робочих компʼютерах держслужбовців, розповідає співрозмовник, який був залучений до формування списків телеграм-каналів. «Але є ризик, що люди просто переведуть робочі процеси в смартфон», – додає він.
Які рішення будуть прийняті найближчим часом? «Зі сторони адміністрації Telegram – блокування каналів, перелік яких був наданий нашими спецслужбами з аргументацією щодо залучення їх до російської пропаганди», – розповідає Юрчишин.
У 2022-му Україна вже вдавалася до цього методу, розповідає співрозмовник Forbes, що був залучений до формування списків телеграм-каналів. Зокрема був заблокований телеграм-канал «Рыбарь» на понад 1 млн підписників. Як це відбувається? «Канал блокується для відвідування з території України – безпосередньо вимикається доступ з нашої локації», – каже він.
Ціни на рекламу в основних ТГ- каналах
Ще один захід регулювання – прийняття в Україні європейського Digital Service Act і боротьба за те, щоб він поширився ще до набуття членства в ЄС, каже Юрчишин. «На основі його комунікація з соцмережами, не лише з Telegram, має бути більш двостороння», – каже він і додає, що це могло б бути відкриття офісу компанії.
За розмовами про Telegram в Україні недооцінюють шкоду китайської TikTok, де пропагандистський контент швидше стає вірусним, вважає Коваленко. «TikTok дає величезні можливості для поширення хаосу, пліток і пропаганди, – каже він. – Вважаю, що зараз це найнебезпечніша соцмережа».